Asie 2006-2007 Seznam dnu Mista Fotogalerie Ceny v Indii Odkazy Kontakt

Doprava v Delhi

POZN. v roce 2007 je 1R = 0.51,-Kc
1) Metro

Metro v New Delhi - zastavka RK Ashram Marg Metro v New Delhi - zastavka RK Ashram Marg
Metro v New Delhi - zastavka RK Ashram Marg Metro v New Delhi - zastavka RK Ashram Marg


Muj nejoblibenejsi dopravni prostredek. V roce 2005 konecne dodelali fazi 1:
- 3 trasy (10,21 a 18 zastavek) - 2 prestupni.
- Jezdi se bud na cipovou kartu, nebo na zetony.
- Cena: 1-2 stanice 6R, 3-5 stanic 9R a pak se to zveda. Maximalni cenu jsem videl 19R. Zeton jako suvenyr stoji 4R.
- Pokud jedete na zeton, tak pri vstupu s nim jen "pipnete" a pri odchodu ho to sezere :-). Jsou tu turnikety jako v "Jen pockej zajici". Ne vlastne kecam, protoze v "Jen pockej zajici" byly vlastne porad otevrene a jen kdyz se clovek snazil projit bez placeni, tak ho to cvaklo. Tady jsou zavrene a po pipnuti se na chvili rozevrou a pro prolezeni zase zavrou.
- Metro ma napajeni z troleje nad vagonem
- Cast trasy je pod zemi, ale dost velke useky jsou na pilirich v patre nad auty.
- Nevim jak to funguje ve spicce, ale kazdeho  cestujiciho u vchodu do metra za turnikety prohmatava ochranka a vsem se kontroluji batohy a tasky.
- Pokazde, kdyz jsem jel, tak melo metro 5-minutove intervaly. Na nastupistich jsou LCD panely, kde to pise v anglictine a hindu kolik je hodin a za kolik minut pojede dalsi vlak
- Nevim jak je to udelali, ale i v Old Delhi je nekolik zastavek. Podle me proste zbourali nekolik domu a udelali umele namesti :-)
- Metro vypada moc pekne. Hlaseni jsou v hindu a anglictine, ve vagonech jezdi na LCD napisy s nazvem dalsi stanice a informace, na ktere strane se vystupuje. Je to dobry, ale mozna by me casem stvalo, ze rozhlas stale opakuje, na ktere strane vystoupit, ze mas udrzovat poradek v metru, nezapomenout si veci ve vagone a jaka je dalsi zastavka. A to vse porad dokola.
- Jezdi 5 vagonu, ale nastupiste jsou dimenzovane na 7 kousku.
-  Kde jsem byl, tak nastupiste bylo jako na hlavaci (vlaky u sebe). Na kazde strane byl eskalator, ale na jednom nastupisti jezdil jen nahoru a na druhem dolu. Asi maji zpocitane, kde vice lidi jezdi nahoru ci dolu. No a vsude maji vytahy pro invalidy.
Dalsi usek spusti v roce 2010 (=> indicky casovy udaj, ktery znamena jen to, ze to nebude drive jak v roce 2010).
Jo taky me zaujalo, ze na jedne stanici meli u kontrolniho pracoviste, vcetne kancelare sefa, okna na nastupiste. Ani je nemeli jak je v CR bezne z jedne strany nepruhledne a tak se cestujici muzou koukat, jak tam pracuji :-)
V metru se nesmi fotit (nemaji to napsane, ale vysvetlila mi to pomerne durazne a zapamatovatelne ochranka), ale par fotek jsem ulovil. Mam jeste jednu, ale na jine karte, takze snad pozdeji.

2) Autobusy
Jezdi jich tu docela hodne. Obcas jsou zastavky, ale pokud zamavate na ulici, tak ridic pribrzi. Nikde nejsou jizdni rady ani mapa s trasami, takze autobusy nejezdim. V Delhi totiz lidi zasadne nikomu nic neporadi -> teda pokud ho nechteji obrat o penize. Na autobuse je napsano kam jezdi, ale jen v hindu.
Jedine z letiste jezdim autobusem (odkud jezdi na letiste se mi nepodarilo zjistit. pozn: nejsem blbej, ale kde vystupuji, tak je kruhac a tudiz nejezdi po te same trase. Kdyz jsem hledal zastavku na New Delhi vlakove zastavce, tak tam jezdilo dost autobus, ale nikdo nechtel rict, jaky je na letiste a vsichni nabizeli tuktuka). Je to specialni linka se specialnim  jizdnym 50R/kamkoliv. To je na Indi dost drahy, ale pokud jede clovek z letiste sam, tak se to vyplati.

3) autotaxi - 2x drazsi nez riksa, ale plati stejny princip jako u riksi. Jsou to stare cerno-zlute auta.
4) riksa - stejny jako v Thajsku tuktuk
Pres 90% riksu ma v Delhi digitalni tachometr. Ten je aktualizovany a tak ukazuje presnou cenu bez nutnosti pouzit prepocitavaci tabulku. Docela by me zajimalo, zda se povedlo nejakemu belochovi jet na taxametr ;-) Me nikdy. Vzdy se clovek musi hadat. Letos jsem jel uz asi 10x a funguje to tak, ze z turistickych mist vas nikdo nechce vzit za rozumne penize, ktere by se aspon blizili indickym cenam. Treba z Main bazaru na iranskou ambasadu je to neco pres 2 km a plati se 30R. Kdyz jsem jednou jel od nekud z mesta na Main bazar, tak jsem za 30R jel asi 6 km.
Jedine na letiste zapinaji taxametr (asi je po ceste kontroluji policajti), ale stejne jim pak musite dat castku, kterou jste dohodli predem. Oficialni "taxametr cena" je
prvni km = 8R
kazdy dalsi cca. 4 R (je to trosku mene, asi o 25 haliru (paisa))
+ 25% nocni priplatek za jizdu od 23:00 do 5:00
Docela dobre funguji predplacene taxi. Na par mistech ve meste jsou stanoviste, ktere ridi policie a funguje to tak, ze reknete kam jedete, zaplatite indickou cenu + 5R a jedete. Maji to i v Agre a Varanasi (asi i jinde), ale tam je to trosku vyssi cena nez bezna. Akorat z Nizamuddin jsme meli problem sehnat nekoho, kdo nas vezme. Vsichni kdyz videli, ze mame papir s predplacenou, tak nas nechteli vzit. Bylo tam totiz jen par riksaku a nikdo nechtel za normalni cenu jet. Stejny problem meli i  Indove a nakonec to dopadlo tak, ze jsme museli zaplatit 10R navic a jedeme. Kousek za nadrazim ridic pribral jeste jednoho Inda, ktery si sedl vedle neho a uz jedeme bez zastaveni.
Predplaceny riksa stoji na letiste 110R v noci a 90R pres den smer New Delhi vlakova stanice -> letiste. Opacny smer nevim, ale myslim, ze to bude vice. Neni tezke se dohodnout na Main bazar (kde bydli vetsina turistu a je to kousek od nadrazi) na cene 110R, akorat clovek musi rict, ze tolik stoji predplaceny, pak se uz tolik nehadaji. Na nadrazi je totiz porad nekolik desitek riksaku, takze se nehadaji a jedou i za normalni cenu.
Taxametr ukazuje 87R, takze je to dobra cena.

5) cykloriksaci - nemaji taxametr :-)
Mam zkusenost, ze cim blize se dostanete k indicke cen, tak jedet rychleji. Cykloriksaci jsou na tom jen o neco lepe nez tridici odpadku a tak skoro zadny neumi anglicky. Ty co umi, tak jsou vycurany a drahy. Nejlepsi je ukazat penize, na kterych jste se dohodli a tim overit, zda oba dva myslite stejnou castku. Jinak pokud clovek je hodny a dohodne s nimi schvalne vice (normalni je dat vice jak 2x mene za tuktuka), tak pred koncem trasy delaji, ze umiraji, aby dostali velky baksis. Jo pokud vazne neznate cenu, tak nikdy neberte toho co rika "zaplat co chces". Ja kdyz uz na nejake trase znam normalni cenu, tak to stejne neberu, protoze oni pak najednou strasne oziji - ikdyz predtim umirali - a zacnou na celou ulici rvat, jak je chcete obrat a pritom jim davate vice nez je normalni.
Dost casto chce riksak na konci jizdy nejaky baksis, ikdyz dostal vice jak od indu.
Na jedne sedacce dost casto jezdi i 5 Indu, takze neni problem jet ve 2 lidech s 2 velkymi batohy. Oni jsou zvykli a do kopce holt kolo tlaci. Z Old Delhi vlakove zastavky na New Delhi zastavku se pro belochy da ukecat cena 25R/za oba cestujici. Je to tak 4-5 km s dvemi mensimi kopecky.
Kdyz jsem jel z jedne motorkarske dilny do  druhe s Indem, tak jsem platil 10R za zpatecni cestu, vcetne pres pulhodiny cekani. Jedna cesta byla si km. Riksak ani nenadaval, takze tohle je normalni cena.

Po pravde receno, fakt nechapu proc si taxikari v Praze mysli, ze jsou neco jako elita naroda. Vsude v Asii je zamestnani taxikare jedno z nejhorsich, a co jsem cetl, tak ani v USA to neni zrovna prestizni prace.
V Indii cykloriksaci spi na svem kole - jen pres sebe hodi deku. Proste nekde zastavi a spi. Blizko nadrazi jsem videl, ze maji "stanici", kde jich vice spi na zemi vedle kola. Nevim jak v Delhi, ale v Mumbai spali v aute i ridici taxiku.
Proste kolo/auto je to jedine co maji.

Pozn.
Hodne tuktuku jezdi v Delhi na plyn.
Cena benzinu v lednu 2007 je 30 - 40 R podle druhu/ za litr. Podle me na jednom kilometru moc nemaji, protoze vsechny auta a tuktuky jsou dost stare, a proto myslim, ze hodne zerou.
Kdyz jsem se tak rozepsal, tak v Kalkate jeste funguji chlapci, kteri nemaji ani na kolo a s vozikem jen tak utikaji. To je jeste o 1/2 levnejsi nez cykloriksak. Jo v Kalkate behaji jen a boso ;-). Fakt silena prace. V Delhi takovy nejsou. Rucne behaji jen s voziky s nakladem.